EnglishDeutsch strona główna cmentarze Ratując pamięć stan 1925 bukowiec wykaz cmentarzy bibliografia linki kontakt z autorem


Wywiad z Wiesławem Szymczykiewiczem, sołtysem wsi Gola Wielka

Gmina Twardogóra na Dolnym Śląsku w swoim wykazie nieczynnych cmentarzy wymienia cmentarz ewangelicki w miejscowości Gola Wielka. Na zapytanie o to, czy jest on pod czyjąś opieką, odsyła do sołtysa, Wiesława Szymczykiewicza.

Panie sołtysie, jak to jest z cmentarzem w waszej wsi?

W.Sz. W południowej części wsi mamy zachowany niemiecki nieczynny cmentarz ewangelicki, na którym chowani byli mieszkańcy Gross Gohle. Najstarsze zachowane na nim nagrobki pochodzą z końca XIX wieku, trudno o bliższą weryfikację z uwagi na brak zapisów i kronik cmentarnych.

Na czym obecnie polega opieka nad tym miejscem?

W.Sz. Raz na 6 tygodni teren jest wykaszany. W okolicach Wszystkich Świętych aktualni ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Twardogórze zapalają na zachowanych nagrobkach znicze. Zmarłym należy się szacunek i tego uczymy naszą młodzież.

Od kiedy trwa opieka nad cmentarzem?

W.Sz. Zainicjował ją mój poprzednik, Józef Początek. Ja sam pełnię funkcję sołtysa już 10 lat i przez cały ten czas opiekujemy się naszą nekropolią. Zatem to już jakieś 15 lat.

Czy otrzymujecie wsparcie od gminy lub innych instytucji?

W.Sz. Powiat oleśnicki sfinansował budowę ogrodzenia z siatki metalowej powlekanej. Próbowałem zainteresować naszymi działaniami parafię katolicką w Twardogórze, szukałem kontaktu z niemieckim konsulatem we Wrocławiu, jednak bezskutecznie. Działamy więc w oparciu o fundusze prywatne.

Czy macie potrzeby, na które środki pozyskane z zewnątrz mogłyby być spożytkowane?

W.Sz. No cóż, cmentarz nie jest oznakowany, nie oznakowana jest droga do niego, brakuje również tablicy informującej o jego historii, historii wsi. A szkoda, bo przez Golę Wielką przebiega czerwony szlak rowerowy i pojawiają się u nas turyści nawet z dalszych okolic.

Miejmy nadzieję, że w końcu uda się wam pozyskać sponsora, ponieważ cele przez pana wymienione mogą wyraźniej podnieść atrakcyjność miejscowości. Życzę powodzenia i dziękuję za rozmowę.

Styczeń, 2023
Wywiad opracowała: Hanna Szurczak, zdjęcia: Wiesław Szymczykiewicz




Tomasz Szwagrzakkontakt