English Deutsch strona główna cmentarze nieistniejące stan 1925 bukowiec wykaz cmentarzy bibliografia linki kontakt z autorem

SŁOTWINY

gm. Koluszki, pow. łódzki wschodni

lokalizacja Słotwin

Dawny cmentarz luterański w Słotwinach położony jest we wsi, ok. 150 m od biegnącej od niej drogi i widoczny w krajobrazie jako wyspa drzew wśród pól. Droga, która do niego prowadzi jest aktualnie częścią prywatnej działki, ale gospodarz nie robił problemu z dojścia do cmentarza, wręcz przeciwnie, zaprowadził mnie tam, opowiedział o ostatnim pogrzebie z 1969 r. (nie mam po nim niestety śladu) i o tym, że z rodziną pali znicze na 1 listopada. Cmentarz otoczony był kamiennym murem, zachowanym do dziś w szczątkowym stanie.

Z nekropoli pozostało kilka obramowanych grobów, destrukty nagrobków, jedna tablica z inskrypcjami w jez. niemieckim. Ślady ziemnych mogił. W. pracy E. Kneifela poświęconej parafii ewangelicko-augsburskiej w Brzezinach znajdziemy wzmiankę również o cmentarzu w Śłotwinach: „Ten w Słotwinach początkowo 50 łokci [ok. 29 m – B. B.] długi i 70 łokci [ok. 40 m – B. B.] szeroki, został powiększony. Johann Ludwig Fischbach ze Słotwin podarował 36 prętów [ok. 0,05 h – B. B.] ziemi na powiększenie cmentarza. Droga do cmentarza w Słotwinach miała 250 łokci [ok. 144 m – B. B.] długości i 7,5 łokcia [ok. 4 m – B.B.] szerokości.Cmentarz ewangelicki w Słotwinach. Cmentarz ewangelicki w Słotwinach.
Cmentarz ewangelicki w Słotwinach. Cmentarz ewangelicki w Słotwinach.
Cmentarz ewangelicki w Słotwinach. Cmentarz ewangelicki w Słotwinach.
Cmentarz ewangelicki w Słotwinach. Cmentarz ewangelicki w Słotwinach.


Tomasz Szwagrzak kontakt