Swoją obecność na seminarium poświadczyło 70 osób, podając oprócz nazwiska dane kontaktowe. Były one pozyskiwane w celu przeprowadzenia ewaluacji seminarium, a także jako baza danych dla następnych wydarzeń, związanych z ratowaniem cmentarzy ewangelickich. Na podane adresy mailowe rozesłano ankietę, której pełne brzmienie podane jest w dokumencie PDF dostępnym pod linkiem Ankieta ewaluacyjna - wzor.
Na ankietę odpowiedziało 34 osoby, zatem blisko 50 % uczestników. Analizie poddano najpierw część dotyczącą strony organizacyjnej.
Z ankiet wynika, że najwięcej osób dowiedziało się o seminarium z profilu fb „Ratując pamięć” (17 wskazań). Osobiste zaproszenie od organizatorów często pokrywało się z tym źródłem i ono zostało wskazane również bardzo licznie (14 wskazań). Zdecydowanie mniej osób wskazało jako źródło wiedzy profil fb Centrum Dialogu (6 wskazań). Porównywalne są z tym tzw. „inne”, w których podawane są: udostępnienie na innych profilach, newsletter CD, mail rozsyłany przez katedrę UŁ, informacja od znajomego.
Kanały, które nie zostały wykorzystane przez organizatorów, a wskazane przez respondentów:
Termin sobotni został zaakceptowany przez wszystkich bez wyjątku, podobnie jak czas trwania seminarium. Zaledwie dwie osoby stwierdziły, że był zbyt długi – przy czym zaznaczyły, że to raczej przekraczanie czasu przeznaczanego dla poszczególnych prelegentów.
Nieco różnic pojawilo sie w ocenie przerw. Gros ankietowanych było zadowolonych z ich ilości i długości (24), pojawiły sie jednak głosy, że były zbyt krótke (4), a też sugestia, że mogłaby być jedna, ale dłuższa (5). Jedna osoba stwierdziła, że przerwy były zbyt długie.
W uwagach dotyczących strony organizacyjnej pojawiły się spostrzeżenia dotyczące:
W przypadku organizowania kolejnej edycji seminarium uwagi te będą miały istotną rolę – organizatorzy postarają się uniknąć wskazanych przez respondentów błędów.
Analiza części merytorycznej ankiety zaczyna sie od wyliczenia powodów, którymi kierowały się osoby uczestniczące w seminarium. Powody te można sprowadzić do kilku haseł:
Na pytanie: “Czy udało się Pani/Panu nawiązać podczas seminarium nowe kontakty z interesującymi osobami, które mogą owocować współpracą?” aż 31 ankietowanych odpowiedziało twierdząco, przy 3 odpowiedziach negatywnych.
W odpowiedziach na pytanie: “Czy udało się podczas seminarium znaleźć odpowiedzi/rozwiązania, których Pani/Pan poszukiwał/a, przychodząc na to spotkanie?” dowiadujemy się, że 25 spośród respondentów znalazło odpowiedzi na swoje pytania, przy czym 6 osób stwierdziło, że takich odpowiedzi nie poszukiwało. Tylko 3 osoby pytania jakieś miało, a odpowiedzi nie uzyskało.
Na pytanie o to, czy temat seminarium został nakreślony odpowiednio, tylko 1 osoba stwierdziła, że zbyt szeroko. Pozostali ankietowani wybierali opcję “sygnalizował najważniejsze zagadnienia” - 22 wybory lub opcję “otwierał drogę do kolejnych spotkań” - 27 wyborów. Często obie te propozycje były wybierane przez tego samego respondenta.
Bardzo interesujący zakres tematów na ewentualne kolejne seminaria pojawił się w odpowiedziach na pytanie: “Na jakie pytania Pani/Pan nie znalazł/a odpowiedzi podczas tego seminarium?” Pytania, na które ankietowani chcieli otrzymać odpowiedź, a na seminarium ona nie padła, dotyczyły:
Były również pytania o specyfikę tematu czyli zróżnicowania cmentarzy na augsburskie i reformowane.
Kolejne pytanie: “Czy widzi Pani/Pan potrzebę kolejnego spotkania?” wskazało na pozytywny odbiór seminarium przez ankietowanych. 33 osoby wybrało odpowiedź “tak”, a tylko 1 odpowiedź “nie”.
Wiele z osób, widzących konieczność ponownego spotkania, zaproponowało również konkretnych prelegentów. Często sugerowano, że dobrze byłoby posłuchać osób, które wystąpiły już na pierwszym seminarium. Pojawiły się jednak i inne propozycje:
Prośba o zaproponowanie tematów do poruszenia na kolejnym spotkaniu zaowocowała ogromną ilością sugestii. Pojawiły sie propozycje tematów, które organizatorzy uważają za niezbędne dla praktycznych działań:
Tematy poszerzające zakres działań organizatorów:
Analiza ankiet, choć pochodzą od zaledwie połowy uczestników seminarium, daje ogromny materiał, na którym można budować program kolejnego spotkania. Powinno sie ono odbyć, zgodnie z oczekiwaniami prawie wszystkich respondentów. Organizatorzy mają nadzieję, że kierując się uwagami zawartymi w ankietach będą mogli zaproponować swoim słuchaczom program odpowiadający ich oczekiwaniom. Z tego zaś miejsca serdecznie dziękują wszystkim osobom, które zechciały uczestniczyć w badaniu.