EnglishDeutsch strona główna cmentarze Ratując pamięć stan 1925 bukowiec wykaz cmentarzy bibliografia linki kontakt z autorem

Raków

miasto Piotrków Trybunalski, powiat grodzki Piotrków Trybunalski

lokalizacja cmentarza w Rakowie

Cmentarz położony jest w granicach administracyjnych Piotrkowa Trybunalskiego, blisko ruchliwej ulicy Rakowskiej. Można się na niego dostać tylko od niepozornej ulicy Logistycznej (jest położony ok. 50 m od niej). Od strony północnej do cmentarza prowadzi wąska droga, obecnie zarośnięta przez krzewy i drzewa. Cmentarz jest niewielki, na planie prostokąta, zajmuje powierzchnię 1156 m2. Ogrodzony z trzech stron betonowym płotem, a z jednej siatką. Ogrodzenie nie stanowi części cmentarza, ale element sąsiednich działek. Cmentarz jest mocno zdewastowany i zarośnięty krzewami. Widoczne są zarysy 6-7 mocno zniszczonych grobów – resztki obramowań i poprzewracanych tablic. Zwraca uwagę niewielkich rozmiarów grób, najprawdopodobniej małego dziecka.

Cmentarz stanowił przedwojenne miejsce pochówku niewielkiej społeczności ewangelickiej Rakowa Dużego i Rakowa Małego (obecnie ulica Scaleniowa).

Tekst i foto:Przemysław J. Łaski
ziemiapiotrkowska.comTomasz Szwagrzakkontakt