English Deutsch strona główna cmentarze nieistniejące stan 1925 bukowiec wykaz cmentarzy bibliografia linki kontakt z autorem

PUSTKOWA GÓRA

gm. Parzęczew, pow. zgierski

lokalizacja Pustkowej Góry

Dawny cmentarz ewangelicki leży przy skrzyżowaniu bitych dróg – jednej do Tkaczewskiej Góry, drugiej do Chociszewa, a dokładniej - na niewielkim wzniesieniu, w dużej wyspie drzew pośród wielkiego pola… truskawek. Jest to najstarsza luterańska nekropolia w okolicy, powstała prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku Cmentarz w Pustkowej Górze jest mocno zarośnięty i zdewastowany. Pozostały fragmenty kilkunastu nagrobków i dwa ceglane filary bramy wjazdowej. Na kilku nagrobkach odnaleźć można słabo czytelne inskrypcje w języku niemieckim. Ciekawostką jest inskrypcja na nagrobku z czasów II wojny, w tłumaczeniu na polski: „Zamordowany przez polskich bandytów”, uzupełniają ją dwie swastyki*. Nagrobki rozłożone w charakterystyczny sposób. Zmarli leżą w objęciach krzyża łacińskiego. Warto zwrócić również uwagę na porastające cmentarz, z których najokazalsze mają w obwodzie ponad 200 cm.

*Nie znalazłem tego nagrobka, podaję za literaturą.Cmentarz ewangelicki w Pustkowej Górze. Cmentarz ewangelicki w Pustkowej Górze.
Cmentarz ewangelicki w Pustkowej Górze. Cmentarz ewangelicki w Pustkowej Górze.
Cmentarz ewangelicki w Pustkowej Górze.


Tomasz Szwagrzak kontakt