EnglishDeutsch strona główna cmentarze Ratując pamięć stan 1925 bukowiec wykaz cmentarzy bibliografia linki kontakt z autorem

Lubiaszów

gm. Wolbórz, pow. piotrkowski

lokalizacja cmentarza w Lubiaszowie

„Leżący w lesie na samym końcu wsi – choć kiedyś był to jej środek – cmentarz ewangelicki w Lubiaszowie pod Wolborzem należy do lepiej zachowanych tego typu na ziemi piotrkowskiej. Jako jeden z nielicznych widnieje też w „Wykazie zabytkowych cmentarzy” z 1998 roku.

Cmentarz – jak czytamy w wykazie – powstał w pierwszej połowie XX w. i zajmuje powierzchnię 2,90 ha. Na cmentarzu chowani byli ewangelicy mieszkający w Lubiaszowie Starym i Nowym – stanowili oni w sumie większość mieszkańców, licząc obie te osobne dawniej wioski.

Niestety, mimo że zachowało się kilkanaście nagrobków, kamienne ogrodzenie oraz brama, są one w bardzo złym stanie i konsekwentnie z roku na rok coraz bardziej niszczeją.

Co ciekawe, na przedwojennych mapach na wschód od cmentarza leżała dalsza część wsi. Obecnie ten teren zarośnięty jest przez las, choć widać jeszcze tam jakby zarysy gospodarstw. Można się tylko domyślać, że właśnie tam, we wschodniej części wsi, mieszkali ewangelicy, którzy po zawierusze wojennej wyprowadzili się z tych terenów”.

Tekst i foto: Przemysław Łaski

„Przedruk” za zgodą autora – dziękujemy!
Pierwotnie miejsce publikacji – portal ziemiapiotrkowska.comTomasz Szwagrzakkontakt