EnglishDeutsch strona główna cmentarze Ratując pamięć stan 1925 bukowiec wykaz cmentarzy bibliografia linki kontakt z autorem

Krery

gm. Masłowice, pow. radomszczański

lokalizacja cmentarza Krery

Autorem poniższego tekstu i fotografii jest Paweł Dudek, twórca znakomitego bloga historyczno-turystycznego http://radomsk.pl, gdzie został on opublikowany 15.06.2019 r. „Przedruk” za zgodą autora bez żadnych ingerencji w tekst.

Krery to mała miejscowość w gminie Masłowice. Niegdyś mieszkało tam całkiem sporo kolonistów niemieckich, a pozostałością po nich jest zapomniany już cmentarz ewangelicki. Znajduje się on pośród drzew, w zaroślach za murowanym przystankiem autobusowym i ciągnie w stronę Masłowic na długości kilkudziesięciu metrów.

Niestety na miejscu nie ma już zbyt wielu nagrobków. Ja znalazłem zaledwie dwa i to w fatalnym stanie. Na jednym z nich udało mi się odczytać rok śmierci osoby tam pochowanej – 1914. Z pośrednich źródeł wiem jednak, że cmentarz ten funkcjonował już w XIX wieku. Gdzieniegdzie można znaleźć wypalone znicze – jednak ktoś czasem odwiedza to miejsce. Niestety znalazłem też spore fragmenty przekopanej ziemi. Czyżby ktoś tam czegoś poszukiwał?

Paweł Dudek, twórca znakomitego bloga historyczno-turystycznego http://radomsk.pl
Dziękujemy za udostępnienie materiałów!


Tomasz Szwagrzakkontakt