English Deutsch strona główna cmentarze nieistniejące stan 1925 bukowiec wykaz cmentarzy bibliografia linki kontakt z autorem

UNIEJÓW

gm. Uniejów, pow. poddębicki

lokalizacja Uniejowa

Dawny cmentarz ewangelicko-augsburski w Uniejowie położony jest ok. 2 km na północ od centrum miasta, tuż przy jego granicach, w lasku przy drodze do wsi Czekaj i ma in zdecydowanie wiejski charakter (stąd publikacja na stronie). Z nekropolii zachował się duży drewniany krzyż, jeden grób z lastryko niczym na współczesnych cmentarzach, kilka ziemnych mogił i trochę destruktów. Przed cmentarzem stoi tablica z informacją w jęz. polskim, angielskim i niemieckim. Polski tekst brzmi następujco: "Powstał na początku lat 70. XIX wieku. Powierzchnia cmentarza wynosi 39 arów. Cmentarz należał do parafii ewangelicko-augsburskiej w Dąbiu, która powstała w 1806 roku i swym zasięgiem obejmowała miejscowości: Karszew, Chełmno, Drzewce, Krzykosy, Skotniki, Zelgoszcz, Wolę Świniecką, Kościelnicę, Sobótkę, Grabów, Mazew i Uniejów. Cmentarz był wtedy miejscem pochówku tutejszych ewangelików. Obecnie parafia znajduje się w Poddębicach. Na cmentarzu zachowały się rozbite fragmenty kilku nagrobków. Dewastacja nastąpiła w okresie powojennym. W czasie II wojny światowej było to miejsce pochówku ludności niemieckiej, która osiedliła się na terenie gminy w ramach wypędzeń ludności polskiej. Uszanuj miejsce święte".

Polecamy ciekawy artykuł Bartłomieja Czyżewskiego na temat uniejowskiego cmentarz, który ukazał się w "Biuletynie Uniejowskim" tom 11 (2022)

Autorem zdjęć jest Tomasz Szwagrzak.



Cmentarz ewangelicki w Uniejowie. Cmentarz ewangelicki w Uniejowie.
Cmentarz ewangelicki w Uniejowie. Cmentarz ewangelicki w Uniejowie.
Cmentarz ewangelicki w Uniejowie. Cmentarz ewangelicki w Uniejowie.


Tomasz Szwagrzak kontakt