EnglishDeutsch strona główna cmentarze Ratując pamięć stan 1925 bukowiec wykaz cmentarzy bibliografia linki kontakt z autorem

Prace porządkowe w Rogowcu

21 czerwca 2017 rozpoczęto porządkowanie dawnego cmentarza ewangelickiego w Rogowcu. Grupa wolontariuszy, złożona w większości z uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie, w ogólnej liczbie 20 osób, przystąpiła do prac porządkowych. Obecność pani v-ce wójt wśród nas była miłym zaskoczeniem. Oczyszczono wspólnie 30 grobów, których pozostałości można jeszcze odnaleźć na tej nekropolii, położonej niemal u stóp bełchatowskiej elektrowni. Zaangażowanie, radość na uczniowskich twarzach, pozwala patrzeć optymistycznie na ich chęć poznawania lokalnej historii ziemi kleszczowskiej. Następna taka akcja z uczniami zaplanowana jest po wakacjach, we wrześniu.

Tekst i zdjęcia: Stanisław Hejak



Relacja z prac 2017.08.24

Dzisiaj w godzinach popołudniowych odbywało się kolejne porządkowanie cmentarza ewangelickiego w Rogowcu, zapoczątkowana wiosna przez Pana Stanisława Hejaka. Prace na tak zapuszczonym cmentarzu wymagają sporo wysiłku. Najpierw trzeba odnaleźć groby znajdujące się pod grubą warstwą ściółki i mchu, a następnie oczyścić miejsce, aby dostać się do obramowań i płyty nagrobnej. Po wstępnym doprowadzeniu kwatery do porządku, następuje czyszczenie płyty i odkrywanie inskrypcji. Dopiero wtedy ukazuje się kawałek historii naszego regionu. Przy udziale Edyty Weigel, Stanisława Hejaka, Karola Podawcy, Andrzeja Niewieczerzała, Przemysława Grzegorczyka z fundacji "Przekraczać Granice" oraz ucznia ZSP w Kleszczowie Adama Grzegorczyka oraz zaprzyjaźnionej z fundacją, Panią Sołtys z Nowego Janowa - Magdaleną Kusak, udało się odnaleźć i uporządkować siedem kwater. W oczyszczonych kwaterach w większości spoczywają osoby raczej pochodzenia niemieckiego, urodzone w latach 1840 -1860, a data pochówku to lata 1919, 1922. W tych latach wielka liczba ludzi zmarła na grypę "hiszpankę".

Fundacja „Przekraczać Granice”, 24.08.17


Tomasz Szwagrzakkontakt