EnglishDeutsch strona główna cmentarze Ratując pamięć stan 1925 bukowiec wykaz cmentarzy bibliografia linki kontakt z autorem

Grupa Nieformalna REM

Grupa Nieformalna REM powstała w styczniu 2018 roku. Decyzja o jej założeniu była naturalną konsekwencją podjęcia starań o zorganizowanie II edycji seminarium „Cmentarze – milczący świadkowie historii”. I edycja, mająca miejsce w marcu 2017 roku, spotkała się z dużym zainteresowaniem społecznym. Zorganizowana we współpracy z Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi, była elementem obchodów 500-lecia Reformacji. Zakończyła się stwierdzeniem, że do tak ważnego, jak ratowanie cmentarzy ewangelickich, tematu należy powracać cyklicznie.

Podczas seminarium nawiązała się istotna więź pomiędzy ówczesnymi organizatorami, a Edytą Wiśniewską, jedną z osób przybyłych na seminarium. Pasjonatka tematu najpierw wsparła prace porządkowe w Łaznowskiej Woli, następnie sama zainicjowała program edukacyjny, który zrealizowała we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Łodzi (filia nr 10). Na początku roku 2018 wszyscy współpracujący postanowili, że należy podjąć próbę działań w bardziej sformalizowany sposób. Pierwszym krokiem było powstanie grupy nieformalnej.

Nieformalną Grupę REM stanowią obecnie: prowadzący portal Wiejskie cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego: Hanna Szurczak i Bartosz Bijak, przewodnik miejski Edyta Wiśniewska i społecznik Mariusz Wasilewski.

Pierwszym wspólnym sukcesem jest pozyskanie środków na organizację II edycji seminarium ze środków zadania Miejski Program Mikrograntów współfinansowanego ze środków Miasta Łodzi realizowanego przez Centrum OPUS. Organizacją patronacką dla REM w tym grancie jest Związek Strzelecki Rzeczypospolitej oddział Łódź.

Logo Grupy Nieformalnej REM zaprojektował dr Piotr Wypych.




Tomasz Szwagrzakkontakt