EnglishDeutsch strona główna cmentarze Ratując pamięć stan 1925 bukowiec wykaz cmentarzy bibliografia linki kontakt z autorem


Pierwsze kroki - jak objąć cmentarz opieką

W Twojej miejscowości znajduje się opuszczony cmentarz i chcesz przywrócić mu utracony szacunek? Pamiętaj żeby działać w zgodzie z przepisami. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, ten poradnik jest dla Ciebie:)

Po pierwsze, dowiedz się kto jest właścicielem cmentarza

Nie będzie to proste, bo obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych. Na początek dowiedz się jaki jest numer ewidencyjny działki. Najprościej znaleźć go korzystając z mapy dostępnej na portalu Głównego Urząd Geodezji i Kartografii (link do portalu) lub z Geoportalu Województwa Łódzkiego (link) Udaj się do najbliższej parafii ewangelickiej, zasięgnij wiedzy u wojewódzkiego lub miejskiego konserwatora zabytków. Być może nie znajdziesz właściciela, ale znajdziesz władającego terenem.

Po drugie, sprawdź czy cmentarz jest zabytkiem

Należy ustalić, czy cmentarz jest w ewidencji zabytków, gminnej i wojewódzkiej. Można to już w tej chwili zrobić samodzielnie on-line. Można też wysłać maila bezpośrednio do konserwatora zabytków – najlepiej wojewódzkiego – on skieruje do właściwego. Po ustaleniu, że cmentarz jest zabytkiem umieszczonym w ewidencji, należy wystąpić z wnioskiem do konserwatora o wyrażenie zgody na prowadzenie prac porządkowych. Wniosek powinien zawierać ogólny plan działań i terminy (oczywiście przybliżone). Właściciel, a tym bardziej władający, nie mogą samodzielnie wyrazić zgody na prace w obszarze zabytkowym.

Po trzecie, zdobądź pozwolenie na wycinkę

Przedstaw właścicielowi swoje zamiary względem cmentarza i zakres planowanych prac. Zdobądź jego pełnomocnictwo do dalszych działań. Od tej pory w jego imieniu będziesz występował o pozwolenie na wycinkę i uporządkowanie terenu. Aby złożyć w Urzędzie Gminy wniosek o pozwolenie na wycinkę drzew i krzewów niezbędny będzie odpis skróconego aktu własności. Wniosek o wydanie tego dokumentu złożysz w Sądzie wieczystoksięgowym.

Po czwarte, informuj o swojej aktywności

Najprościej zrobić to w internecie – w mediach społecznościowych, na blogu lub na stronie poświęconej Twojej akcji. Dzięki temu zyskasz na wiarygodności, a być może znajdziesz sprzymierzeńców. Spotkasz się też z krytyką. Nie przejmuj się, to tylko Cię wzmocni :)

Do dzieła!

Autor poradnika: Piotrek D. www.osadnicy.info




Tomasz Szwagrzakkontakt