EnglishDeutsch strona główna cmentarze Ratując pamięć stan 1925 bukowiec wykaz cmentarzy bibliografia linki kontakt z autorem


Sprawozdanie z konferencji podsumowującej projekt pn. „Cmentarze – obszar historyczno-kulturowy i jego przyszłe turystyczne wykorzystanie na pograniczu polsko-niemieckim”

9 listopada 2024 odbyła się w Żarach konferencja podsumowująca projekt pn. „Cmentarze – obszar historyczno-kulturowy i jego przyszłe turystyczne wykorzystanie na pograniczu polsko-niemieckim”. Organizatorem projektu była Fundacja NATURA POLSKA, która realizowała go przy wsparciu GÜSA e.V. – Verein für grenzüberschreitende Vernetzung Sozialer Arbeit. W projekcie uczestniczyło również Landsmannschaft Schlesien/ Landesverband Sachsen-Schlesische Lausitz e.V. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Polska-Saksonia 2021-2027 oraz ze środków budżetu państwa. W ramach projektu realizowanych było szereg działań na rzecz ochrony i opieki nad historycznymi cmentarzami pogranicza polsko-saksońskiego w tym: 3 akcje porządkowania cmentarzy (w Surowej, Olszyńcu i Kadłubii, gmina Żary), wyjazd studyjny do Niemiec celem prezentacji dobrych praktyk przy zarządzaniu cmentarzami (kwiecień 2024), publikacje (folder o starych nekropoliach i mapa prezentująca te miejsca w regionie), elementy informacyjne a także koncepcja porządkowania cmentarzy z rekomendacjami dla ich odnowy. Realizacja projektu objęła również utworzenie strony internetowej Cmentarze – nasza wspólna historia (link), zawierającej bogaty materiał dotyczący wszystkich wspomnianych wyżej działań.

Podczas samej konferencji licznie zgromadzeni uczestnicy projektu oraz zaproszeni goście mogli wysłuchać kilku wystąpień. Rozpoczął je Tomasz Żółkiewicz, prezes Fundacji NATURA POLSKA, który powitał wszystkich zebranych, a następnie zaprezentował przebieg projektu.

Pierwszą zaproszoną prelegentką była Joanna Olszowska, przewodniczka miejska ze Szczecina. Pani Joanna przywiozła ze sobą opowieść o Cmentarzu Centralnym. W swojej prezentacji pokazała tę nekropolię nie tylko jako miejsce pochówku, ale również jako atrakcję turystyczną. Opowiedziała o specyfice tego miejsca i jego znaczeniu nie tylko dla mieszkańców, ale i dla odwiedzających Szczecin turystów.

O zarządzaniu cmentarzem miejskim w Görlitz opowiedziała prelegentka z Niemiec, pani Evelyn Muhle. Jej prezentacja wskazała na podobieństwa, ale i różnice we współczesnym podejściu do pochówków po obu stronach granicy. Warto zajrzeć do materiałów opublikowanych na wspomnianej już stronie projektu, ponieważ zawierają one szczegóły. Pojawiają się w nich realizowane już formy, które w Polsce dopiero są w sferze projektów.

Lokalne środowisko reprezentował dr Rafał Szymczyk, regionalista, autor "Poznaj swoje miasto" w TV Regionalna, książek i artykułów dotyczących historii Żar. Opowiedział nieco o swoich zainteresowaniach, podzielił się odkryciami, które właśnie opublikował w nowej książce, a także przedstawił kilka z cmentarzy ewangelickich w gminie Żary. Był również przewodnikiem podczas wycieczki studyjnej na cmentarz w Olszyńcu, która zakończyła konferencję.

Ukoronowaniem konferencji było wystąpienie Angeliki Nolberczak, prezeski Fundacji Anna z Gostkowa. Jako praktyczka przedstawiła zebranym zasady renowacji nagrobków na cmentarzach historycznych. Warto śledzić stronę fundacji na Facebooku (link do profilu), ponieważ członkowie organizują cykliczne warsztaty kamieniarskie pod okiem Szymona Majewskiego i innych kamieniarzy, na które zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Podsumowując: projekt Fundacji NATURA POLSKA jest przykładem godnym naśladowania. Przeprowadzony wzorowo zakończył się wspaniale przygotowaną konferencją, która pozwoliła na zawarcie nowych znajomości. Być może zaowocują kolejnymi okazjami do współpracy, czego wszystkim obecnym tam życzę.

9 listopada 2024
Tekst i zdjęcia: Hanna Szurczak




Tomasz Szwagrzakkontakt