gm. Brójce, pow. łódzki wschodni
Szkolne Koło Historyczno – Regionalne, działające w Bukowcu z inicjatywy pani Ilony Zawalskiej, zajęło się dziewiętnastowiecznym cmentarzem ewangelickim. Pani Ilona opowiada:
We wrześniu 2005, w ramach akcji „Sprzątanie świata”, młodzież szkolna uprzątnęła teren cmentarza, który stał się nielegalnym wysypiskiem śmieci. Po odsłonięciu nagrobków odczytano inskrypcje i skatalogowano wszystko w formie elektronicznej. Dało to początek do dalszych działań, mających na celu rozbudzenie w młodzieży zainteresowania historią lokalną.
Opracowaliśmy petycję w sprawie cmentarza ewangelickiego do Urzędu Gminy Brójce. Przeprowadziliśmy ankiety wśród uczniów i rodziców, aby dowiedzieć się, co mieszkańcy wiedzą o tej nekropolii. Okazało się, że wielu z nich nawet nie wiedziało, że w Bukowcu znajduje się taki cmentarz. Postanowiliśmy zapoznać społeczność szkolną z naszymi działaniami. Zaprosiliśmy przedstawiciela Rady Gminy do naszej szkoły, przedstawiciela mieszkańców, z którym przeprowadziliśmy wywiad.
Przygotowaliśmy i zaprezentowaliśmy scenkę, której akcja toczyła się na cmentarzu. Przesłanie było takie, że nie każdy Niemiec to hitlerowiec. Pan Radny gratulował pomysłu i zapewniał, że poruszy sprawę opieki nad cmentarzem ewangelickim na posiedzeniu Rady Gminy. Odetchnęliśmy z ulgą, że władze zainteresowały się naszą sprawą.
Uczniowie zaproponowali, aby ustawić tam krzyż, który będzie informacją dla przejeżdżających trasą Łódź –Tomaszów Mazowiecki, że jest to miejsce religijne. Zwróciliśmy się o zgodę do władz gminy. Wiosną 2006 r. jeden z rodziców naszej uczennicy wykonał duży drewniany krzyż, który z pomocą strażaków z OSP umieściliśmy przy ul. Rokicińskiej. Poprosiliśmy księdza z parafii, który krzyż poświęcił. Staramy się co roku zapalić pod nim znicz.
Cieszymy się, że nasze działania kontynuują inne osoby.
- Akcja „Bukowiec”
Stowarzyszenia Eksploracyjno - Historyczne „Grupa Łódź” w roku 2009 przeprowadziło oczyszczenie cmentarza w Bukowcu Najważniejszą sprawą w akcji było karczowanie krzaków. Dodatkowo odsłaniano z roślinności zarośnięte groby, oraz zakopywano te rozkopane. Prowadzono też w pewnym ograniczonym zakresie poszukiwania zakopanych pod ziemią pomników nagrobnych (lub ich fragmentów), które zaowocowały kilka razy sukcesem. Oczywiście nie można zapomnieć o prozaicznym zbieraniu śmieci. Innym aspektem pracy była inwentaryzacji fotograficzna odnalezionych pomników, płyt i grobów.
Szczegóły akcji w zakładce „Akcja Bukowiec”
- Pan Andrzej Braun, radny gminy Brójce, prowadzi działania mające na celu zabezpieczenie cmentarza ewangelickiego w Bukowcu, gmina Brójce. Pisze o swoich doświadczeniach:
Moje wysiłki nad znalezieniem właściciela gruntu na którym jest umiejscowiony bukowski cmentarz, trwały ponad 5 lat...
Niezbyt dobrze wspominam moje wizyty u byłego Wójta w gminie Brójce, nigdy nie otrzymałem zdecydowanej odpowiedzi, kierowano mnie do Parafii Ewangelicko - Augsburska św. Mateusza jako właściciela gruntu. Tam otrzymałem odpowiedź, że właścicielem jest gmina Brójce. Trwało to do maja 2015 roku. Postanowiłem interweniować w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Łodzi. Przy interwencji w sprawie innego zrujnowanego zabytku w Bukowcu, zaprosiłem Konserwatora Zabytków na wizję lokalną. Komisja, która odwiedziła to miejsce była zszokowana (gmina nie zgłosiła tego jako zabytek), otrzymałem pełną aprobatę i zgodę na zabezpieczenie i renowację tego cmentarza. Dużą pomoc otrzymałem od nowego Wójta pana Radosława Agaciaka. Odnalazł dokument - pismo, które gmina Brójce wysłała do Starostwa Powiatowego w Łodzi w roku 2010 z zapytaniem kto jest właścicielem. Okazało się, że to Starostwo jest właścicielem cmentarza.
Jako radny w gminie Brójce miałem możliwość rozmowy z vice - starostą, która także zadeklarowała pomoc i zgodę na prace na tym cmentarzu. Chciałbym wspomnieć, że bardzo duże wsparcie otrzymałem ze strony uczniów i nauczycielki historii pani Ilony Zawalskiej z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bukowcu. Były takie momenty, kiedy chciałem się poddać, jednak widząc pracę i zaangażowanie uczniów Koła Historycznego, nie mogłem ich zawieść. Ważne, że nasze starania zakończyły się pozytywnie. Prace na tym cmentarzu chcę rozpocząć w marcu, mam nadzieje, że obędzie się bez problemów. Chętnie odpowiem na pytania, które pomogą w zabezpieczaniu podobnych cmentarzy. Jest to naprawdę ostatni moment, aby przyszłe pokolenia miały szansę odwiedzić miejsca, gdzie spoczywają osadnicy, którzy tu mieszkali i tworzyli historię naszego regionu.
Kontakt przez stronę: http://historia-nieznana.blogspot.com