EnglishDeutsch strona główna cmentarze Ratując pamięć stan 1925 bukowiec wykaz cmentarzy bibliografia linki kontakt z autorem


Recenzja książki „Kościoły, kaplice i cmentarze ewangelickie Ziemi Wrzesińskiej” Sebastiana Mazurkiewicza

Kościoły, kaplice i cmentarze ewangelickie Ziemi Wrzesińskiej

„Kościoły, kaplice i cmentarze ewangelickie Ziemi Wrzesińskiej” Sebastian Mazurkiewicz wydana przez Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, Września 2017

17.09.17, w związku z Europejskimi Dniami Dziedzictwa 2017, Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich podczas otwarcia wystawy „Co po ewangelikach zostało” zaprezentowało swoje nowe wydawnictwo. Książka „Kościoły, kaplice i cmentarze ewangelickie Ziemi Wrzesińskiej” wyszła spod pióra pana Sebastiana Mazurkiewicza, dyrektora Muzeum. Autor jest postacią niezwykle zaangażowaną w ratowanie pamięci na terenie ziemi wrzesińskiej nie tylko z racji pełnionej funkcji, ale również ze względu na to, że z wykształcenia jest historykiem, teologiem i archiwistą. Czegóż trzeba więcej? Nic więc dziwnego, że w notce o autorze możemy przeczytać o nagrodach, jakimi był honorowany: Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci (2011), tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej (2014), wyróżnienie za akcję „Zapal znicz pamięci” (2015) i wyróżnienie za działalność na rzecz organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa (2016).

Książka „Kościoły, kaplice i cmentarze ewangelickie Ziemi Wrzesińskiej” są wydawnictwem lokalnym i zapewne zainteresuje przede wszystkim mieszkańców regionu. Gros jej objętości stanowi archiwizacja cmentarzy ewangelickich, mieszczących się w obrębie gmin: Września, Miłosław, Nekla, Pyzdry i Kołaczkowo. Bogato ilustrowana zdjęciami aktualnego stanu, zaopatrzona w mapkę, pozwalającą odnaleźć te miejsca w terenie posiadają również istotną informację. Z opisu cmentarzy dowiadujemy się, na jakiej działce (numer) leży i kto jest obecnie jego właścicielem, a to – jak wie każdy społecznik - jest pierwszym problemem do pokonania w drodze do objęcia cmentarza opieką. Podobnie szczegółowej analizy dokonał autor również jeśli chodzi o kościoły i kaplice. Otrzymujemy w omawianej książeczce nie tylko omówienie stanu obecnego, ale również poznajemy losy tych budynków, nierzadko od samego ich powstania. Możemy też dzięki wysiłkom pana Mazurkiewicza zapoznać się z historią poszczególnych parafii ewangelickich działających na tym terenie, a nie było tych parafii tak mało!

Dla mnie osobiście bardzo ważnym w pracy pana Mazurkiewicza jest rozdział zatytułowany „Strażnicy kościołów, kaplic i cmentarzy ewangelickich”. Chyba po raz pierwszy tak śmiało opowiedziano o zaniedbaniach w sprawie opieki nad spuścizną po ewangelikach. Najbardziej jednak wdzięczna jestem za uhonorowanie społeczników poprzez wyróżnienie ich z imienia i nazwiska, i pokazanie ich starań. Być może teraz, gdy taka książka, napisana przez takiego autora, trafiła na rynek wydawniczy, znajdą więcej naśladowców? Tego im oraz wszystkim cmentarzom życzę!

Hanna Szurczak




Tomasz Szwagrzakkontakt